SLIDES

NAZIV I AKRONIM PROJEKTA: S.L.I.D.E.S - Smart strategies for sustainable tourism in LIvely cultural DEStinations

PROGRAM FINANCIRANJA: Interreg Italija- Hrvatska 2014-2020

POZIV: 2017 Standard

ZNANSTVENA POLJA: Okoliš i kulturna baština

FINANCIJSKI PODACI:
Ukupni troškovi projekta: 2.504.981,90 €

KONTAKT OSOBA ZA OBRTNIČKO UČILIŠTE:
Goran Švast - gsvast@obrtnicko-uciliste.hr

SAŽETAK:

Projekt S.L.I.D.E.S rješava tri zajednička izazova programskog područja:

• potrebu za boljom distribucijom u vremenu i prostoru posjetitelja koji teče kako bi se ublažio sezonski turizam i smanjio ljudski pritisak na teritorijalnu prirodnu i kulturnu baštinu
  • rizik da lokalni identitet nestane ili se homogenizira masovnim turizmom te da je treba promicati kao prednost za revitalizaciju urbanog okoliša – čineći ga više živahnim i živima – diverzificiranjem lokalnog gospodarstva, povećanjem konkurentnosti gospodarskih aktivnosti i turističke industrije te pružiti nove mogućnosti zapošljavanja.

Cilj projekta je razviti prekograničnu pametnu metodologiju i strategiju za očuvanje i valorizaciju neistraženih opipljivih i nematerijalnih kulturnih baština te za promicanje održivog teritorijalnog razvoja, posebno fokusiranja na "živu baštinu", tj. obrtničke aktivnosti i kreativne industrije. Kroz skup inovativnih alata i metoda, S.LI. DES će razviti pametan odredišni ekosustav kako bi dinamički analizirao različite aspekte projektnih kulturnih destinacija baštine, prati obrasce mobilnosti posjetitelja i utvrđuje potencijal vrijednih vještina i "znanja i načina" za poboljšanje Iskustvo. Svi će se podaci složiti da se procijeni konkurentna i održiva uspješnost odredišta, da se podrži razvoj mjera usmjerenih na diversifikaciju turističke ponude putem ciljanih ulaganja u kulturnu baštinu i osmišljavanje prekogranične pametne strategije prenosive na razini EU-a. S.LI. DES poduzima sustavni participativni pristup temeljen na dizajnu i zajedničkoj provedbi metodologija, alata i strategija o kojima treba raspravljati i podijeliti s glavnim lokalnim dionicima u destinacijama uključenim u projekt. Prekogranična suradnja također će iskoristiti različite vrijedne stručnosti i kompetencije koje su donijeli partneri, tako velike multiplikator u području programa. Inovativnost pristupa utvrđuje kombiniranje širokog raspona pametnih tehnologija i metoda za integraciju odredišnih podataka i analitike čime se podupiru donositelji odluka u donošenju nove održive perspektive za valorizaciju kulturne baštine, očuvanje lokalni identitet, promicati teritorijalni razvoj, a zatim učiniti svoja odredišta življim i živima za posjetitelje i lokalnu zajednicu. Glavni rezultati projekta (metodologija pametnog odredišnog ekosustava, odredišna nadzorna ploča i S.LI. DES Strategija) imat će koristi donositeljima odluka i javnim tijelima, lokalnim obrtnicima, kulturnim udruženjima i MSP-ovima, posjetiteljima turističke industrije i građanima. Svi S.LI.DES izlazni rezultati bit će prenosivi na druga kulturna odredišta EU-a unutar i izvan područja programa.

Datum početka: 1. siječanj 2019
Datum završetka: 30. lipanj 2022