Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta donijelo je odluku o financiranju projekata HR.3.1.1.19 Jačanje kapaciteta ustanova za obrazovanje odraslih-faza II 18.studenog 2015. godine. Odabrano je 25 projekata za sufinanciranje, a ugovori o dodjeli bespovratnih sredstava potpisani su 30.11.2015. godine kada je službeno i započeo projekt.
Obrtničkom učilištu s partnerima Udruženje obrtnika Osijek i Elektroinženjering Brodar d.o.o. odobren je projekt pod nazivom „Pametno u budućnost“, broj ugovora: HR.3.1.19-0079.
Trajanje projekta: 12 mjeseci (30.11.2015.-29.11.2016.)
Vrijednost projekta: 1.395.882,81 HRK, od čega EU sufinancira 1.326.087,31 HRK.
Projektom će se razviti 2 nastavna plana i programa usavršavanja:
- Specijalista za pametne kuće i
- Specijalist za autodijagnostiku.
programa temeljena na analizi potreba tržišta rada, koja će se provesti u suradnji s poslodavcima Grada Zagreba, Zagrebačke županije i Osječko-baranjske županije. Polaznicima obrazovanja odraslih osigurat ćemo relevantnost njihovih kvalifikacija na tržištu rada. Programi će biti razvijeni na temelju čvrste suradnje poslodavaca, predstavnika poslodavaca i Obrtničkog učilišta što je u skladu sa HKO-om i Strateškim planom 2014-2016. MZOS-a.
Projekt je usmjeren na dvije branše koje u posljednje vrijeme doživljavaju pravi procvat – automobili i zgradarstvo, a koji su usko povezani i poticani zahtjevima energetske efikasnosti i smanjenja emisije CO2, pogotovo naglašene Strategijom Europa 2020. Udio elektronike u automobilima raste svake godine i danas u proizvodnji iznosi čak 40%. Svjedoci stalnog povećanja do te mjere da su neke od funkcija automobila tijekom vožnje sve više ili potpuno automatizirane. S druge strane, u zgradarstvu automatizacija je u posljednjem desetljeću ušla na mala vrata i razvojem tehnologije prihvatljivih cijena to tržište sve više napreduje. Automatizacija je pritom obuhvatila sve funkcije u kućama i zgradama te danas govorimo o pametnim kućama – od rasvjete, grijanja i hlađenja, kućanskih aparata, roleta, alarma itd.
Shodno tome iskazala se potreba za novim programima obrazovanja odraslih: Specijalist za autodijagnostiku iz sektora strojarstva, brodogradnje i metalurgije te Specijalist za pametne kuće iz sektora Elektrotehnike i računalstva u ponudu Obrtničkog učilišta.
U programe će se uvesti moderni sadržaji prilagođeni potrebama tržišta rada koji će budućim polaznicima omogućiti stjecanje relevantnih kompetencija čime će povećati mogućnosti za zapošljavanje. Zaposlenici, nastavnici i vanjski suradnici će kroz usavršavanja u području angradoških kompetencija osuvremeniti pristup nastavi i obrazovanju odraslih te obrazovni proces prilagoditi samim polaznicima i njihovim mogućnostima usvajanja sadržaja.
Nadalje, projektne aktivnosti obuhvaćaju:
- stručna usavršavanja nastavnika,
- nabavu moderne opreme koja će se koristiti u praktičnoj nastavi,
- razvoj platforme za osiguranje kvalitete,
- stručna usavršavanja zaposlenika i suradnika Obrtničkog učilišta
- te stvaranje e‑materijala za učenje.
Ovime ćemo stvoriti sve preduvjete za suvremenu nastavu te u konačnici pilotiranje ova dva nova obrazovna programa po dobivanju mišljenja od Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih te odobrenja izvođenja od strane MZOS.
Planirano je sudjelovanje 44 polaznika obrazovanja s područja Grada Zagreba, Zagrebačke i Osječko-baranjske županije uz prethodno održavanje motivacijskih radionica u suradnji s nadležnim uredima HZZ-a i partnera.
Tijek projekta: